Yazı Detayı
06 Ocak 2016 - Çarşamba 11:49 Bu yazı 2668 kez okundu
 
TASCA MİSYONU VE YALOVA ZİYARETİ
Mustafa Göktekin
mustafagoktekin@gmail.com
 
 

TASCA MİSYONU VE YALOVA ZİYARETİ

           

            2105 Yılının son günlerinde TASCA (Türk-Arap Ekonomi ve Stratejik İş Birliği Derneği) yönetim Kurulu’nu temsilen Başkanımız Dr Muhammed Adil, Genel Sekreterimiz Kıymetli bilim adamı ve gazeteci Bedrettin Habipoğlu ve şahsım Mustafa Göktekin olarak derneğimizin yeni bir etkinliğinin ön çalışması dolayısıyla Türkiye’nin en güzel illerinden ve en küçük ilimiz Yalova yollarına düştük.

            Yalova’dan bir davet almıştık; Yalova ilinin kamu kuruluşları ile STK’ları ile ön görüşme yapmak için Yalova’ya geldik. Bizleri derneğimizin Yalova temsilcisi Sayın Sabahattin Arvas Bey karşıladı. Sabahattin Bey Yalova’da sevilip sayılan bir iş adamı; birlikte kalacağımız Uygulama Oteline gittik. Otel gayet nezih ve hizmet eden personel öğrencilerdi. Hepsi pırıl-pırıl gençler. Yalova’ýa her gittiğimde aynı yerde kalmayı isterim doğrusu…

            Heyet olarak sabah 10.30 civarında Yalova’nın en güçlü ve ekâbirinin toplandığı Yalova Güç Birliği derneğine gittik. Güç Birliği Derneği'nde Başkan İlhami Bey başta olmak üzere yönetim kurulunda hazır bulunduk. Herkes ilgili ve ne yapılabileceğinin merakı içersinde idi, yapılabilecekler için merak içinde pek çok sorular soruldu.

            İkinci ziyaretimiz ise MÜSİAD’a idi. İl Temsilcisi Abdullah Yanık Bey ve arkadaşları, diğer yönetim kurulu üyeleri bizi sıcak bir ortamda karşıladılar, Yalova sevgisi gözlerinden okunuyordu; Yalova için ellerini taşın altına koymak istediklerini, üzerlerine düşen çalışmayı yapacaklarını söylediler.

            Üçüncü ziyaret yerimiz Yalova belediyesinin gazeteci geçmişi olan Belediye Başkanı Vefa Salman Bey idi ve o da bizleri çok sıcak bir havada, samimi bir ortamda misafir etti. Yalova’nın sorunlarını anlattı ve yapmak istediklerini söyledi ve TASCA ile ortak bir çalışmayı istediğini, Yalova’nın kabuğunu kırmaya ihtiyacı olduğunu anlattı.

            Dördüncü ve son durağımız ise Yalova Ticaret ve Sanayi Odası idi ve Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan Bey ile bütün yönetim kurulu üyeleri hazırdı. Onlarda sanki bütün kurum ve kuruluşlarla ağız birliği etmiş gibi; sıcak samimi ve fedakârca bir anlayışla yapılması gerekenleri anlattılar ve Yalova için hazırlanacak her türlü projeye destek olmaya hazır olduklarını söylediler.

            TASCA ile tanışmam ve birlikte çalışmaya başlamamın üzerinden yıllar geçti ve o günlerden, bu günlere Derneğimizin misyonunu gerçekleştirme yolunda epeyce bir yol aldığını görüyorum; üstelik misyonu için aldığı yolla birlikte oldukça etkili bir vizyonda edindi. İç işleri Bakanlığının izni ile resmi olarak Türk ismini kullanmasına izin verilmesi ve Türk Dünyası ve Arap dünyası arasındaki ilişkilerde aranan bir güç olması bunun göstergesidir sanıyorum.

            TASCA ve yan kuruluşu TASEN (Türk-Arap Araştırma ve Strateji Enstitüsü) bu güne kadar kendi başına ve STK ve Üniversitelerle birlikte sayısız etkinlikler gerçekleştirdi, bunların neticesinde sayısız işadamı ve akademisyen Arap ülkelerine gitti ilişkiler kurdu ve pek çok akademisyen ve iş adamı Türkiye’ye geldi ve ilişkiler kurdu. Bu ilişkiler sayesinde, 100 yıldır arasına sanal duvarlar örülmüş Türk-Arap Dünyası düşmanlar tarafından yeniden inşa edilmiş duvarları yıkmaya ve kardeşler barışmaya başladı.

            Bur avuç insan, gerçekten bir avuç insan kardeş ülkelerin arasındaki duvarlarını yıkarken, bu kardeşlerin imkânlarını da paylaştırmanın, güç birliği etmenin ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalıştı. Türk-Arap dünyası arasında kültürel bağlar geliştirilirken ekonomik kazançlarda ortak paydanın konusu olarak zihinlere yerleştirildi.

            Yalova ziyaretimiz de işte bu çalışmaların bir parçası olarak gerçekleşti ve sanırım gerekli çalışmalar hayata geçtiğinde kültürel ve ekonomik fayda sahibi mutlu ve gelişmelerden memnun bir Yalova göreceğimizi umuyorum. Elbette bayrak yeni hedeflere çekilmek üzere TASCA’nın misyonunu taşıyan gerek Türk ve gerekse Arap kardeşlerimiz tarafından yoluna devam edecektir.   Bizden söylemesi…

 
Etiketler:
Yorumlar
Bizim Gazete
İstanbul
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 06.09.2020
Bugün
20° - 28°
Pazartesi
20° - 28°
Salı
21° - 29°
Anketler
TASCA Faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
İstanbul

Güncelleme: 06.09.2020
İmsak
05:00
Sabah
06:29
Öğle
13:07
İkindi
16:44
Akşam
19:36
Yatsı
20:59
Arşiv Arama
Haber Yazılımı